Se odločate med najemom ali nakupom žerjava? Odločitev je vse prej kot enostavna, saj je odvisna od narave vaših projektov, finančnih zmožnosti in dolgoročnih ciljev. Najem prinaša prilagodljivost, medtem ko nakup ponuja možnost dolgoročnih prihrankov.
V članku bomo podrobneje preučili ključne razlike, da boste lažje našli pravo rešitev za vaše potrebe.

(Ne)univerzalnost rešitve
Vsak žerjav ni primeren za vsako delo. V osnovi jih delimo na stolpne in samopostavljive žerjave. Znotraj obeh kategorij pa je na trgu veliko različnih modelov, ki se razlikujejo po dolžini roke, maksimalni nosilnosti, nosilnosti na koncu roke, delovni višini in konfiguracijah za optimalno pokritost gradbišča.
V kolikor težko vnaprej predvidite velikost in zahtevnost projektov na katerih delate, je najem praktična izbira. Tako boste za vsak projekt zagotovili optimalno rešitev. Če pa sprejemate projekte v znanem in ponavljajočem se obsegu, potem velja razmisliti o nakupu lastnega žerjava.
Začetna investicija
Najem žerjava praktično ne zahteva večje finančne naložbe, kar je ugodno za likvidnost podjetja, lahko pa vpliva na nižjo konkurenčnost vaše ponudbe, saj morate stroške najema vključiti v kalkulacijo projekta.
V primeru, da se odločite za nakup žerjava, pričakujte višjo začetno investicijo, ki pa se vam lahko povrne že po nekaj uspešno zaključenih projektih.
Operativni stroški
Prevoz, montaža, demontaža, skladiščenje, priprava žerjava in strošek dela. Na vse to morate biti pozorni v procesu izbire.
V primeru najema se lahko z najemodajalcem dogovorite glede prevoza, montaže in demontaže. Če pride do okvare na terenu, najemodajalec poskrbi za hitro odpravo težave in minimalne zamude. V kolikor ste lastnik žerjava, morate sami poskrbeti za organizacijo prevoza, montaže, demontaže, servisiranja in skladiščenja. Upoštevati morate še strošek dela, saj za omenjene aktivnosti potrebujete usposobljen kader.
Vzdrževanje in popravilo okvar
Za varno in tekoče delo žerjava sta strokovno vzdrževanje in redni servis nujna. Za to je potrebno ustrezno znanje in zaloga t.i. potrošnega materiala (jeklene vrvi, maziva, radiokomande …). V kolikor sami nimate na razpolago ustreznih kapacitet, lahko redni mesečni pregled, servis ali popravilo vedno naročite pri nas.
Vzdrževanje žerjava v primeru najema v celoti prevzame najemodajalec. Pred prevzemom je žerjav vedno ustrezno tehnično pregledan, izvajamo pa tudi redne mesečne preglede na terenu. Na tak način poskrbimo, da je okvar najetih naprav zanemarljivo malo.
(Ne)predvidljivost stroškov
Nemalokrat se zgodi, da zaradi zakonodaje, težav z dobavo meterialov, pomanjkanjem delovne sile, vremenskih pogojev ali ostalih nepredvidenih zapletov prihaja do zamud na projektih.
V primeru najema žerjava to pomeni, da se s podaljšanjem trajanja najema povečajo tudi stroški najema. Lahko se vam tudi zgodi, da žerjav, ki ga vi potrebujete za delo, v danem trenutku ni na voljo in to vpliva na časovnico vašega projekta. Lastniki žerjavov pa v primeru zamud in negotovosti projektov tvegajo neizkoriščenost opreme oz. strošek brez prihodka.
Enostavnega odgovora torej ni
Odločitev med nakupom in najemom je odvisna od vaših poslovnih potreb in narave projektov.
Če imate redno potrebo po žerjavih podobnih karakteristik in v ekipi kader s tehničnim znanjem, potem je smiselno razmisliti o nakupu žerjava.
Če delate na različnih projektih, ki zahtevajo specifične rešitve in vam vzdrževanje opreme predstavlja dodatno obremenitev, vam priporočamo najem žerjava.
Vedno pa se lahko obrnete na nas in z veseljem vam bomo strokovno svetovali katera rešitev je za vas najbolj primerna.
19. februarja, 2025